Miejsca w Katowicach, które warto zobaczyć: plan dnia z przerwą na kawę w naszej kawiarni

Katowice to miasto kojarzące się przede wszystkim z przemysłem górniczym. Warto natomiast wiedzieć, że stolica Górnego Śląska w ostatnich kilkunastu latach przeszła wielką metamorfozę, dzięki czemu stała się również atrakcyjnym kierunkiem turystycznym. Będąc w Katowicach przejazdem czy w celach zawodowych dobrze będzie znaleźć kilka chwil na krótki spacer połączony ze zwiedzaniem. Nie wiesz, od czego zacząć? Pomoże Ci nasz poradnik. Ułożyliśmy gotowy plan dnia z przerwą na kawę w kawiarni Kafej. Oto miejsca w Katowicach, które warto zobaczyć – a wystarczy Ci na to zaledwie kilka godzin.

Górnicze osiedla

Nie sposób powiedzieć, że zwiedziło się Katowice, bez wybrania się na spacer po dawnych górniczych osiedlach tego miasta, czyli Nikiszowiec i Giszowiec. Szczególnie pierwsze z nich pozwala przenieść się w czasie i wczuć w klimat miasta, które swoją gospodarczą potęgę zawdzięcza wydobyciu „czarnego złota”.

Warto wiedzieć, że osiedle Nikiszowiec jest uznawane za pomnik historii. Podczas spaceru tą częścią miasta można m.in. podziwiać słynne ceglane bloki, czyli jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Katowic.

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia

To jedna z największych atrakcji turystycznych Katowic i powód sam w sobie, aby odwiedzić stolicę Górnego Śląska. Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia prezentuje zabytkowe maszyny, stanowiąc prawdziwy pomnik historii miasta, która przecież jest nierozerwalnie związana z przemysłem ciężkim.

Muzeum mieści się w największej hali przemysłowej na Śląsku. Odwiedzające je osoby poznają technologię przerobu cynku i produkcji blach cynkowych. Zobaczą m.in. olbrzymie piece do topienia, karuzelę odlewniczą, walcarki czy ogromne nożyce do cięcia blach.

Ciekawostką jest fakt, że na terenie muzeum mieści się również kolekcja zabytkowych motocykli marki Harley-Davidson.

Muzeum Śląskie

Wiemy, że muzea mogą się kojarzyć z mało ekscytującymi miejscami, natomiast absolutnie nie dotyczy to Muzeum Śląskiego w Katowicach. Znajdziesz w nim interaktywne wystawy, które m.in. prezentują historię wydobycia największego skarbu Górnego Śląska, czyli oczywiście węgla. Do tego muzeum warto się wybrać również z dziećmi, dla których będzie to fascynująca lekcja historii.

Park Śląski

Katowice mogą się poszczycić drugim największym parkiem miejskim w Europie, powierzchnią ustępującym tylko parkowi Phoenix w Dublinie. Park Śląski to jedno z ulubionych weekendowych miejsc katowiczan.

Park ma powierzchnię aż 620 hektarów, a więc jest większy od słynnego Central Parku w Nowym Jorku. Obejmuje takie atrakcje, jak m.in. ZOO, Planetarium, Park Etnograficzny czy kolejka gondolowa. Świetne miejsce na dłuższy spacer i odpoczynek od zgiełku aglomeracji.

„Spodek”

Bez wątpienia jest to najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Hala „Spodek” przez wiele lat była największym tego typu obiektem w Polsce, dzięki czemu gościła i mnóstwo wydarzeń sportowych, i muzycznych. Warto ją zobaczyć choćby tylko z zewnątrz, aby przekonać się, jak niezwykły pod względem architektonicznym jest to obiekt.

Ta lista obejmuje tylko wybrane miejsca, które można odwiedzić w trackie krótkiego, np. weekendowego pobytu w Katowicach. Mając nieco więcej czasu warto zainteresować się wytyczonymi szlakami turystycznymi, które są dopasowane tematycznie do różnych zainteresowań – np. Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego czy Szlak Śląskiego Bluesa.

Intensywny plan, prawda? Dlatego przewidzieliśmy w nim również chwilę oddechu w kawiarni Kafej przy ulicy Chorzowskiej 5, bardzo blisko centrum Katowic, położonej na szlaku zwiedzania najważniejszych atrakcji miasta. Wiele osób wpadających do stolicy Górnego Śląska tylko na chwilę zastanawia się, gdzie warto wybrać się na kawę w Katowicach. Mieszkańcy miasta bardzo często rekomendują właśnie Kafej.

Wpadnij do nas z bliskimi na pyszną kawę, coś słodkiego lub nawet na śniadanie (serwujemy je w formule all day breakfast) czy pożywny lunch. W kawiarni Kafej również można poczuć niezwykły klimat Katowic, czyli miasta o tak wielu twarzach i fascynującej historii.

Zajrzyj też do innych artykułów na blogu, w których m.in. wyjaśniamy, z czego robi się praliny oraz omawiamy korzyści dla zdrowia z regularnego picia dobrej kawy.

zadzwoń. napisz.

TEL

Kawiarnia rezerwacje 661 016 358

Cateringi i zamówienia ciast 662 223 210

Wynajem kawiarni mobilnych 662 228 555

przyjdź.

Adres

Chorzowska 5, 
40-121 Katowice

codziennie

08:00 – 20:00