Kawa i zdrowie: korzyści dla organizmu i najnowsze trendy

Choć kawa jest uważana za używkę, to akurat za jedną z tych najbezpieczniejszych dla organizmu – oczywiście pita z umiarem. Czarny napój, najlepiej przyrządzony z wysokiej jakości ziaren z pewnego źródła, może stanowić cenny element diety, dostarczając nam wartościowych składników, jak m.in. magnez, fosfor, wapń czy potas. W tym artykule pochylamy się nad tematem nurtującym wiele osób, czyli związkiem pomiędzy kawą a zdrowiem. Omawiamy kluczowe korzyści dla organizmu zgodnie z najnowszymi trendami w badaniach naukowych.

Kontrowersje wokół kawy

Kawa jest nieodłącznym napojem w ciągu dnia dla około 80 proc. dorosłych mieszkańców naszej planety. Była i wciąż jest przedmiotem licznych badań, dlatego można napisać, że doskonale znamy jej właściwości. Mimo to nadal szerzy się mnóstwo mitów na temat kawy, które wprowadzają niepotrzebne zamieszanie.

Zacznijmy od tego, że podstawowym powodem, dla którego sięgamy po kawę, są jej właściwości psychoaktywne. To zasługa kofeiny, naturalnego i legalnego „dopalacza”, który działa pobudzająco – dzięki temu już po kilku łykach kawy nasz mózg zaczyna pracować na wyższych obrotach, łatwiej jest nam się skupić na zadaniu i przetrwać kryzysowe momenty w ciągu dnia.

Faktem jest, że kawa sama w sobie nie jest szkodliwa, a wręcz może przynosić szereg korzyści zdrowotnych. Problem stanowi nadużywanie kofeiny. Zaleca się, aby nie przekraczać dziennej dawki 400 mg kofeiny – dla przykładu jedna filiżanka espresso zawiera około 57-65 mg tej substancji.

Objawami przedawkowania kofeiny są przede wszystkim: nadpobudliwość, trudności z zasypianiem, niepokój, przyspieszone tętno oraz – paradoksalnie – mocny „zjazd energetyczny”, odczuwany szczególnie pod koniec dnia.

Innymi słowy: jeśli nie nadużywasz kawy, ograniczając się do 2-4 filiżanek w ciągu dnia, nie masz również problemów ze zdrowiem, które wymuszają wykluczenie kofeiny z diety, to jak najbardziej możesz sięgać po ten napój i nawet liczyć na konkretne korzyści dla organizmu.

Picie kawy zmniejsza ryzyko marskości wątroby

Analiza dziewięciu badań, opublikowana w Alimentary Pharmacology and Therapeutics wykazała, że picie kawy (i to w dużych ilościach) jest korzystne dla ludzkiej wątroby. Już jeden kubek dziennie zmniejsza ryzyko marskości wątroby o 22 proc, natomiast cztery kubki aż o 65 proc.

Kawa sprzyja kondycji serca

Choć panuje dość powszechne przekonanie, że picie kawy szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu, to temu poglądowi przeczą setki badań (dokładnie ponad 200). Płynie z nich prosty wniosek: picie umiarkowanych ilości kawy, czyli 3 do 4 filiżanek dziennie, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca aż o 19 proc.

Picie kawy ma pozytywny wpływ na funkcje intelektualne i pamięciowe

Kawa od dawna jest przedmiotem zainteresowania badaczy, którzy zajmują się tematem demencji i chorób otępiennych. Jedno z badań zostało opisane w prestiżowym European Journal of Neurology i wynika z niego, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera nawet o około 16 proc.

Kawa to naturalny antydepresant

Istnieje badanie przeprowadzone na grupie około 50 tysięcy kobiet, które jednoznacznie wykazało właściwości antydepresyjne kawy. Wypijanie co najmniej jednej filiżanki tego napoju zmniejszyło ryzyko depresji w badanej grupie aż o 15 proc.

Kawa ma właściwości antynowotworowe

Te właściwości wynikają z faktu, iż kawa zawiera antyoksydanty, a dokładnie kwas chlorogenowy i kawowy. Pomagają one w usuwaniu z organizmu różnych toksyn, dodatkowo zwiększając ochronę materiału genetycznego w komórkach, co zmniejsza ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Co ważne, najwięcej antyoksydantów zawiera świeżo zmielona kawa.

Przyznasz, że są to całkiem sensowne argumenty za tym, aby regularnie pić kawę – ale nie byle jaką! Na pyszną małą-czarną wpadnij do kawiarni Kafej przy ulicy Chorzowskiej 5, gdzie serwujemy także doskonale śniadania. To idealny zestaw na początek dobrego dnia.

Zajrzyj też do innych artykułów na blogu, w których m.in. wyjaśniamy, w czym pralinki czekoladowe są lepsze od innych słodyczy, a także podajemy konkretne powody, dla których warto wpadać na śniadania w Katowicach do kawiarni Kafej.

zadzwoń. napisz.

TEL

Kawiarnia rezerwacje 661 016 358

Cateringi i zamówienia ciast 662 223 210

Wynajem kawiarni mobilnych 662 228 555

przyjdź.

Adres

Chorzowska 5, 
40-121 Katowice

codziennie

08:00 – 20:00