Z czego robi się praliny?

Praliny lub pieszczotliwie nazywane pralinki to jedne z najpopularniejszych słodyczy na świecie. Każdy łasuch zgodzi się, że są przepyszne, dają mnóstwo przyjemności, a do tego naprawdę fajnie się prezentują – na przykład na imprezowym talerzu. Praliny, czyli nadziewane czekoladki na jeden kęs, zwykle kupujemy z myślą o specjalnych okazjach, na przykład na prezent dla bliskiej osoby. Z reguły nie zastanawiamy się natomiast nad tym, co decyduje, że są tak wyjątkowe i uchodzą za słodycze z wyższej półki. Czas zatem na odrobinę teorii. W naszym artykule wyjaśniamy, z czego robi się praliny.

Sprint przez historię, czyli skąd właściwie wzięły się praliny?

Praliny wcale nie mają tak długiej tradycji na Starym Kontynencie. Według historyków jako pierwszy zaczął je wytwarzać francuski kucharz, Clement Lassagne, który opracował recepturę na nadziewane czekoladki na cześć hrabiego du Plessis-Praslin (stąd też nazwa przysmaku) w drugiej połowie XVII wieku.

Prawdopodobnie największym miłośnikiem pralinek był sam Ludwik XIV, który uczynił z nich wręcz nadworny przysmak. W ten sposób szybko powstała moda na pralinki, serwowane początkowo tylko w kręgach arystokratycznych. Na przełomie XIX i XX wieku proste pralinki trafiły „pod strzechy”, czyli do domów klasy robotniczej – było to spowodowane wyraźnym spadkiem kosztu produkcji czekoladek po rewolucji przemysłowej.

Obecnie najbardziej znane i cenione są oczywiście praliny belgijskie, których historia jest jeszcze ciekawsza. Rzekomo ich twórcą był Jean Neuhaus, wnuk właściciela apteki, który wpadł na genialny pomysł – zaczął oblewać belgijską czekoladą niesmaczne lekarstwa w formie tabletek. Następnie rozwinął swoją koncepcję i już w 1912 roku masowo produkował czekoladki z kremem, które błyskawicznie podbiły Belgię, a następnie całą Europę.

Z czego są zrobione praliny?

Klasyczne praliny to słodkości o prostym składzie – nie trzeba ich w żaden sposób „udziwniać”, o ile stosujemy najwyższej jakości składniki, gwarantujące fantastyczny smak produktu. Mowa o:

  • czekoladzie oraz
  • nadzieniu.

Tradycyjna pralinka zawiera nadzienie kremowe, zwykle z tej samej czekolady, co wierzchnia warstwa. Obecnie jednak możemy przebierać w pralinach w bardziej kreatywnym wydaniu, których nadzienie stanowią np. zmiksowane owoce, orzechy, miód, wiórki czekoladowe, marcepan, a nawet owoce nasączone dobrej jakości alkoholem.

Czy wiesz, że…

zgodnie z europejskim prawem czekolada musi stanowić nie mniej niż 25% ogólnej masy produktu nazywanego praliną?

Wiemy zatem, że podstawą każdej praliny jest czekolada – i powinna to być czekolada wysokiej jakości, z dużą zawartością kakao. Do tego dochodzi indywidualne nadzienie w postaci np. kremu czekoladowego czy owoców. Co jeszcze? To już zależy od rodzaju pralinek, których na rynku są dosłownie setki. Wielu producentów stosuje różne dodatki, na przykład oprósza czekoladki wiórkami kokosowymi, zmielonymi orzechami, kawą czy kakao.

Dzięki temu każdy może znaleźć takie pralinki, które najbardziej przypadną mu do gustu, będą najlepiej wyglądać na imprezowym stole czy efektownie prezentować się w pudełku, które planujemy podarować bliskiej osobie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pralinkach czekoladowych, to zajrzyj do innego artykułu na naszym blogu, w którym wyjaśniamy, w czym te słodycze są lepsze od innych – na przykład standardowej tabliczki czekolady.

Posmakuj pysznych pralin od Słodki Kafej

Pralinki to jeden z największych hitów w ofercie cukierni Słodki Kafej. Kupisz w niej box składający się z 9 pralin z nadzieniem-niespodzianką. Taki box będzie świetnym wyborem zarówno na domową imprezę, wieczór we dwoje z serialem czy filmem, jak i na prezent dla kogoś bliskiego.

Okazjonalnie w ofercie Słodki Kafej pojawiają się specjalne edycje naszych kultowych już pralinek, na przykład walentynkowe. Regularnie zaglądaj do naszego sklepu z pralinami, aby być na bieżąco.

Dlaczego Słodki Kafej to jedna z najlepszych, a być może nawet najlepsza cukiernia w Katowicach? Odpowiedzi poszukaj w osobnym artykule na naszym blogu.

zadzwoń. napisz.

TEL

Kawiarnia rezerwacje 661 016 358

Cateringi i zamówienia ciast 662 223 210

Wynajem kawiarni mobilnych 662 228 555

przyjdź.

Adres

Chorzowska 5, 
40-121 Katowice

codziennie

08:00 – 20:00