Mówi się, że historię piszą zwycięzcy, ale faktem jest również, że wiele informacji z dalekiej przeszłości, które bierzemy za pewnik, ma znamiona zwykłej, bardzo trudnej lub niemożliwej do zweryfikowania legendy. Dokładnie tak jest z historią odkrycia kawy. Istnieją tutaj różne wersje, w tym podszyte wierzeniami religijnymi. Te najciekawsze legendy o odkryciu kawy przybliżamy w naszm artykule.
Legenda islamska
Najczęściej palmę pierwszeństwa przyznają sobie muzułmanie, którzy „sprzedają” światu legendę o tym, że kawa pochodzi od samego Allacha i miała być jego darem dla ludzkości. Według tej legendy Archanioł Gabriel (postać wspólna dla Islamu i Chrześcijaństwa) miał ocucić kawą Mahometa i tym samym pomóc mu w rozgromieniu zastępów niewiernych. Również dzięki kawie Mahomet rzekomo po stoczeniu ciężkiej bitwy był w stanie oddawać się uciechom w haremie.
Wersja afrykańska
Wynalezienie kawy przypisują sobie również Etiopczycy. Według ich legendy kawę zawdzięczamy wschodnioafrykańskim pasterzom kóz, którzy zauważyli, że zwierzęta są bardzo pobudzone po zjedzeniu zielonych i czerwonych owoców rosnących na pobliskich krzakach. Pasterze mieli być tym tak zaciekawieni, że postanowili zebrać owoce, ususzyć je, rozdrobnić i zalać wrzącą wodą, a następnie wypić napój i również osiągnąć stan silnego pobudzenia.
Legenda o derwiszu imieniem Omar
Nieco mniej znaną, ale także całkiem interesującą legendą jest ta, według której kawę zawdzięczamy niejakiemu Omarowi, młodemu derwiszowi, który po wielu dniach spędzonych na pustyni w akcie desperacji postanowił zjeść owoce rosnące na nieznanym mu krzewie. Po chwili odzyskał siły witalne, powrócił do miasta, z którego go wygnano i opowiedział o istnieniu cudownych owoców, co zapewniło mu sławę i bogactwo.
Legenda o początkach zwyczaju picia kawy w Polsce
Kawa w Polsce pojawiła się stosunkowo późno, ponieważ prawdopodobnie dopiero na początku XVIII wieku za sprawą Turków zajmujących tereny dzisiejszej Macedonii. Istnieją różne wersje na temat tego, kto i kiedy dokładnie zaczął parzyć ten napój.
Najbardziej prawdopodobna jest ta, zgodnie z którą prekursorem parzenia kawy na ziemiach polskich był Francuz, Henri Duval. Miał on założyć pierwszą w Polsce kawiarnię w 1724 roku w Warszawie.
Według innych źródeł pierwszą kawiarnię zawdzięczamy królowi Augustowi II Sasowi, który polecił jej stworzenie jednemu ze swoich dworzan, co miało mieć miejsce w Warszawie w 1764 roku.
Jak głosi legenda, a potwierdzają ją niektóre źródła historyczne, kawa jako napój nie została zbyt dobrze przyjęta w naszym kraju. Niewyedukowane społeczeństwo bało się tej nowości i efektów, jakie pojawiają się po wypiciu napoju. Dlatego „zamorska trucizna”, jak nazywano kawę, była bojkotowana, jej picie uważano za niegodne, a warszawska kawiarnia miała przez taki odbiór momentalnie zbankrutować.
W końcu jednak kawa została zaakceptowana i polubiona, czego efektem było lawinowe otwieranie kolejnych kawiarni, głównie w Warszawie i Krakowie.
Więcej ciekawostek związanych z historią kawy znajdziesz w osobnym artykule na naszym blogu.
Wpadnij do Kafej, gdzie napijesz się prawdopodobniej najlepszej kawy w Katowicach
Ze świata legend wracamy do rzeczywistości, w tym przypadku bardzo przyjemnej. Zapraszamy Cię do Kafej, czyli kawiarni blisko centrum Katowic, w której serwujemy znakomitą kawę w wielu wariantach – od klasycznego espresso aż po fantazyjne wariacje na temat macchiato.
W Kafej czeka na Ciebie nie tylko doskonała kawa, którą przyrządzają nasi profesjonalni bariści, ale też fantastyczna, swobodna atmosfera. Wpadnij do nas z drugą połówką, znajomymi lub na spotkanie biznesowe, a jesteśmy przekonani, że dołączysz do grona naszych stałych gości.
Pamiętaj, że w kawiarni Kafej serwujemy również pożywne, zdrowe i niesztampowe śniadania oraz wybrane słodkości z oferty manufaktury cukierniczej Słodki Kafej.
Zajrzyj do innych artykułów na blogu, w których m.in. podpowiadamy, gdzie zjesz najlepsze croissanty w Katowicach oraz wyjaśniamy, jakie korzyści dla zdrowia płyną z picia kawy.