Kawa, kawka, kawusia, mała czarna – każdy z nas ma inne określenie na swój ulubiony napój, od którego w większości zaczynamy dzień. Czy wiesz, że statyczny Polak w ciągu roku wypija aż 95 litrów kawy, co w przeliczeniu na ziarno daje około 3 kilogramów? Do regularnego, codziennego picia kawy przyznaje się blisko 70 proc. z nas, a połowa wypija pierwszą kawę jeszcze przed zjedzeniem posiłku.
I choć kawa może być wartościowym składnikiem diety, to na pewno nie w nadmiarze. Powodem jest jej kluczowy składnik, czyli kofeina, która może zarówno pomagać, jak i szkodzić. Dowiedz się zatem, ile kofeiny znajduje się w kawie.
Kofeina, czyli legalny „narkotyk”
Choć na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, to powinniśmy wiedzieć, że kofeina de facto jest narkotykiem, a więc substancją silnie uzależniającą. Oczywiście nie powoduje tak niepożądanych skutków, jak alkohol czy nikotyna, natomiast u osób uzależnionych jak najbardziej można zaobserwować wyraźne objawy odstawienne: pogorszenie nastroju, drażliwość, czasami napady agresji, gonitwę myśli, rozkojarzenie itp.
Również nadmiar kofeiny może skutkować takimi reakcjami organizmu, jakie trudno uznać za pożądane. Mamy tutaj na myśli chociażby nadpobudliwość, bóle głowy, apatię, otępienie, problemy z zasypianiem czy – paradoksalnie – silne zmęczenie.
Dlaczego większość z nas tak dobrze reaguje na kofeinę?
Przyjemność picia dobrze przyrządzonej kawy to jedno, ale nie zapominajmy, że zawarta w niej kofeina ma wpływ na funkcjonowanie mózgu, a tym samym całego układu nerwowego. Przynosi to zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki (te drugie pojawiają się wtedy, gdy przesadzimy z ilością kawy).
Kofeina jak najbardziej może sprzyjać ludzkiemu zdrowiu czy pisząc bardziej ogólnikowo – dobrostanowi. W przeszłości zostały już przeprowadzone badania, które jednoznacznie wykazały, iż kofeina stymuluje mózg do zwiększonej produkcji serotoniny oraz dopaminy, a także hormonu adrenaliny.
To dlatego pijąc kawę czujemy się lepiej, szybko poprawia się nam nastrój, jesteśmy też bardziej pobudzeni. Znów jednak: ten efekt jest krótkotrwały, dlatego osoby uzależnione od kofeiny muszą jej przyjmować więcej, aby podtrzymać pozytywny wpływ używki na pracę mózgu.
Ciekawostka:
Istnieją również badania, które przypisują kofeinie właściwości profilaktyczne w przypadku chorób otępiennych, na czele z chorobami Alzheimera i Parkinsona.
Ile kofeiny ma kawa?
Zawartość kofeiny w kawie nie jest stała. Wszystko zależy od rodzaju napoju oraz odmiany ziarna, z jakiego została zaparzona. I tak:
- Najwięcej kofeiny ma espresso, gdzie jedna filiżanka dostarcza około 65 mg tej substancji.
- Kawa parzona, nazywana potocznie plujką, zawiera około 70-140 mg kofeiny na 250 ml napoju, w zależności od mocy przyrządzonej kawy.
- Wbrew obiegowej opinii mocny kawami są też cappuccino czy latte machiato, które zawierają podobną ilość kofeiny co espresso.
- Popularna w biurach kawa rozpuszczalnajest stosunkowo nieszkodliwa, przynajmniej jeśli chodzi o zawartość kofeiny. W 220 mililitrach napoju znajduje się między 50 a 80 mg tej substancji.
Co ciekawe, kofeinę zawiera również kawa… bezkofeinowa, są to jednak minimalne ilości – do kilku miligramów na 200 ml napoju.
Nie przekraczaj zalecanej dawki kofeiny!
Wiedząc już, ile kofeiny znajduje się w kawie, możesz przyjrzeć się swoim nawykom i sprawdzić, czy przypadkiem regularnie nie przekraczasz dopuszczalnej dawki tej substancji. Przyjmuje się, że względnie bezpieczne dla dorosłego człowieka jest przyjęcie do około 300 mg kofeiny na dobę.
Maksymalna ilość kofeiny, do której nie powinny ujawnić się skutki przedawkowania, to 500 mg. Nie radzimy jednak nawet zbliżać się do tego pułapu. Lepiej jest ograniczyć ilość wypijanej kawy i tym samym przyjmowanej kofeiny, np. rezygnując z 2-3 kubków kawy rozpuszczalnej wypijanej w biurze na rzecz filiżanki prawdziwej, pysznej kawy przygotowanej specjalnie dla Ciebie przez baristę w kawiarni Kafej.
Zajrzyj też do innych artykułów na naszym blogu, w których Kafejowa ekipa dzieli się ciekawostkami na temat kawy czy słodyczy. Dowiesz się z nich np., jaka jest historia kawy oraz poznasz jej wpływ na zdrowie.