Czy kawa przedłuża życie? Zdaniem naukowców jak najbardziej!

Kawa jest w pełni legalną, a przy tym niegroźną używką. Mało tego: picie dobrej jakości kawy w rozsądnych ilościach możesz mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Właściwościom kawy wielokrotnie przyglądali się już naukowcy, natomiast jedno z najnowszych opracować wywołało niemałe poruszenie. Zdaniem jego autorów kawa naprawdę przedłuża życie, a przynajmniej może być jednym z czynników wpływających na długowieczność. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Badanie przeprowadzone na dużej grupie

Często jest tak, że w mediach pojawiają się sensacyjne nagłówki mówiące o przełomowych badaniach, które jednak trudno brać na poważnie, skoro zostały przeprowadzone np. na grupie kilkudziesięciu czy kilkuset osób. W tym przypadku jest zupełnie inaczej.

Otóż w 2022 roku światło dzienne ujrzały wyniki badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców, który przeanalizował dane około 450 tys. osób (!) zgromadzone w brytyjskim Biobanku i zbierane przez okres aż 12,5 roku.

Tak duża grupa badawcza pozwala już na wyciągnięcie wiarygodnych wniosków, w dodatku z uwzględnieniem szerokiego spektrum społecznego czy rasowego.

Kawa a długowieczność – co odkryli naukowcy?

Rzeczone badanie w jednoznaczny sposób wykazało, że istnieje związek między piciem kawy a długością życia. Pisząc w dużym skrócie: osoby, które wypijają 2-3 filiżanki małej-czarnej dziennie, mają znacząco większe szanse na dożycie sędziwego wieku niż te, które w ogóle nie sięgają po kawę.

Naukowcy wykazali, że osoby pijące kawę mieloną są aż o 27% mniej narażone na przedwczesną śmierć w porównaniu z tymi, które nie umieściły kawy w swoim codziennym menu. W przypadku osób pijących kawę rozpuszczalną szansa na długie życie wzrasta o 11%, a u preferujących kawę bezkofeinową o 14%.

Wnioski z tego arcyciekawego badania zostały opublikowane w prestiżowym magazynie „European Journal of Preventive Cardiology”, co dodatkowo uwiarygadnia konstatację naukowców. Warto przy tym zaznaczyć, że przyczynkiem do przeprowadzenia badania był głośny artykuł w „The Journal of Nutrition”, którego autorzy postawili tezę, że Włosi wypijający między 3 a 4 filiżanki espresso dziennie, byli mniej narażeni na ryzyko przedwczesnej śmierci w okresie aż ośmiu lat w porównaniu z tymi, którzy kawy nie pili w ogóle.

W innym badaniu przeprowadzonym na grupie 171 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii, prowadzonym przez 7 lat, wykazano, że picie niesłodzonej lub lekko słodzonej kawy może zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 31%.

Picie kawy może mieć pozytywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego

To jeden z ważniejszych wniosków płynących z przytoczonego badania. Okazuje się, że osoby, które regularnie piją umiarkowane ilości kawy, mogą nie tylko żyć dłużej, ale też są w mniejszym stopniu narażone na rozwój poważnych chorób układu krążenia, w tym arytmii serca.

Autorzy badania w komentarzu do uzyskanych wyników podkreślili, że nie powinno się zniechęcać ludzi do picia umiarkowanych ilości kawy, ponieważ sprawia to nie tylko przyjemność, ale też ma realnie pozytywny wpływ na pracę mózgu, serca oraz, jak się okazuje, może sprzyjać długowieczności.

Na pyszną i zdrową kawę wpadnij do Kafej

Kafej to jedna z najpopularniejszych kawiarni w Katowicach, w której w świetnej atmosferze napijesz się kawy przyrządzonej specjalnie dla Ciebie przez naszych baristów. Serwujemy kawy najlepszych gatunków, korzystamy z profesjonalnego sprzętu, a przede wszystkim wkładamy całą pasję w parzenie takich napojów, które pozwalają wejść na jeszcze wyższy poziom przyjemności picia kawy.

Już teraz zapraszamy Cię do naszej kawiarni mieszczącej się przy ulicy Chorzowskiej 5. Koniecznie skosztuj też ręczenie robionych wypieków i innych słodkości z manufaktury cukierniczej Słodki Kafej.

Masz jeszcze chwilę? Popijając kawę przeczytaj inne artykuły na naszym blogu, z których dowiesz się m.in., dlaczego kawa i ciasto to idealne połączenie, a także jakie są najpopularniejsze rodzaje kawy.

 

zadzwoń. napisz.

TEL

Kawiarnia rezerwacje 661 016 358

Cateringi i zamówienia ciast 662 223 210

Wynajem kawiarni mobilnych 662 228 555

przyjdź.

Adres

Chorzowska 5, 
40-121 Katowice

codziennie

08:00 – 20:00